Lumír Balhar
softwarový inženýr Red Hat
Studium na střední škole jsem si maximálně užil. Pedagogové s námi měli svatou trpělivost a my jim přivřené oči u kázeňských prohřešků opláceli výborným prospěchem. Díky této symbióze jsme byli všichni skvěle připraveni na vysoké školy a přechod na další úroveň studia nebyl žádný problém. Šlo to dokonce tak hladce, že si mnozí z nás vzali ke studiu na VŠ rovnou i zaměstnání v oboru. Já sám jsem se po maturitě stal správcem linuxových serverů, po bakalářském studiu pak správcem sítí v superpočítačovém centru IT4I v Ostravě, kde jsem dodělal VŠ, a nakonec softwarovým inženýrem pro Red Hat.
Michal Hawranek
projektový inženýr automatizace, ABB s.r.o.
Své studium na SPŠ EI Ostrava jsem započal bez jakýchkoliv předchozích zkušeností v oborech elektrotechniky a informatiky. Během studia jsem využil ochoty zdejších pedagogů, kteří mi pomohli rozvíjet se v těchto oborech, a to místy nad rámec výuky. Získal jsem tak potřebný rozhled, který jsem mohl využít v praxi, ale převedším pro další rozvoj na VŠB TUO. Zde jsem stejnou měrou využil i znalosti z oborů matematiky a fyziky. Tyto znalosti mi usnadnily velkou část studia, a to díky důrazu a velmi dobré kvalitě výuky právě těchto oborů na SPŠ EI Ostrava. V neposlední řadě jsem byl na této škole také velmi spokojen s výukou angličtiny, díky čemuž jsem mohl při svém následném studiu, zaměstnání i soukromí snáze cestovat a plynně komunikovat v anglickém jazyce.
Petr Jahoda
správce e-shopů
Maturoval jsem před 15 lety, na "Kratochvílku" moc rád vzpomínám. Byla to dobrá škola, i když docela těžká, ale dalo mi to dobrý technický základ. V té době bych uvítal povinnou angličtinu pro všechny (byl jsem němčinář) a lepší ekonomické znalosti. Hodně jsem oceňoval, že v řadě profesorů odborných předmětů byli fakt specialisté. Ve svém volném čase jsem se věnoval online věcem jako tvorbě webů apod. Posledních 10 let se starám o e-shopy, při pohovorech vždy zaměstnavatelé o škole slyšeli, tudíž má dobré jméno. V době studia to byly nejlepší pohodové roky, pravý život začal až pak.
Petr Lukasík
generální ředitel Tieto
Vybíral jsem obor, který souvisel s mými koníčky. Tím hlavním byla a stále je informatika, i přestože v té době to ještě nebyl tolik rozvinutý obor. Studium na Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky v Ostravě mi dalo velmi dobré základy pro navazující vysokoškolská studia a umožnilo mi tak bezproblémový přechod ze střední školy na školu vysokou.
Petr Lukasík je rodák z Ostravy. Vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky v Ostravě a poté Informatiku na VŠB-TUO. V roce 2001 si založil vlastní IT společnost a později nastoupil do severské IT společnosti Tieto. V roce 2009 se stal globálním ředitelem pro oblast Business Intelligence a od roku 2011 je generálním ředitelem českého zastoupení, které u nás má 2600 zaměstnanců. Aktuálně zastává pozici viceprezidenta pro střední a východní Evropu. Petr Lukasík je také finským honorárním konzulem v Česku.
Petr Lukasík je rodák z Ostravy. Vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechniky a informatiky v Ostravě a poté Informatiku na VŠB-TUO. V roce 2001 si založil vlastní IT společnost a později nastoupil do severské IT společnosti Tieto. V roce 2009 se stal globálním ředitelem pro oblast Business Intelligence a od roku 2011 je generálním ředitelem českého zastoupení, které u nás má 2600 zaměstnanců. Aktuálně zastává pozici viceprezidenta pro střední a východní Evropu. Petr Lukasík je také finským honorárním konzulem v Česku.
Jan Šamánek
učitel
Na studium na Kratochvílce budu vždy vzpomínat hlavně na výbornou třídní partu a bezvadné učitele. Nabyté znalosti využívám v životě každý den. Učitelům moc děkuji za tehdejší doporučení jít na sportovně zaměřenou VŠ. Jsem moc rád, že jsem se stal učitelem a dělám, co mě baví. Nejvíc nezapomenutelné jsou hlavně vzpomínky na dvojnásobný postup do finále středoškolské futsalové ligy.
Jan Šebesta
specialista na nové technologie Čeps, a.s.
Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, mezi studenty známa jako "Kratochvílka", mě výborně připravila ke studiu na vysokou školu. Oproti ostatním studentům jsem měl především náskok v technických předmětech a matematice. Jako každý student jsem samozřejmě nedával 100% pozor ve všech předmětech, nicméně při studiu na Vysoké škole báňské, technické univerzitě v Ostravě (Fakulta elektrotechniky a informatiky, zaměření elektroenergetika) se mi často stávalo, že jsem si řekl "...to jsme na střední dělali...". Zpětně mě pak mrzelo, že jsem v tu chvíli nedával více pozor. U bakalářských státnic, když se mě páni docenti a profesoři tázali na doplňující otázky k vylosovanému tématu, jsem použil znalosti právě ze střední školy. Studium na vysoké škole jsem zakončil titulem "inženýr s červeným diplomem". Po vysoké škole jsem zůstal v oboru a nastoupil do energetické státní firmy Čeps, a.s., kde dělám specialistu na nové technologie v bezpečnostních a kamerových systémech v rozvodnách.
Ondřej Vach
ČEZ Distribuce, a.s.
Na SPŠei Ostrava jsem maturoval v roce 2014. Po střední škole jsem ve studiu pokračoval na VŠB-TUO. Aktuálně pracuji ve společnosti ČEZ Distribuce, a.s. v Hradci Králové, kde se věnuji elektrickým ochranám. Z vědomostí získaných na střední škole jsem čerpal po celou dobu studia vysoké školy, kdy jsem se mohl opřít o pevné základy v matematice či technických předmětech. Při studiu střední školy jsem také získal mnoho přátel, troufám si tvrdit na celý život. Zpětně bych nejvíce ocenil přístup učitelů, možnost získání praxe během studia a vysokou kvalitu výuky i u netechnických předmětů jako je čeština, angličtina a další.
Tomáš Vavrečka
režisér, Česká televize
Studium oboru Elektrotechnika na SPŠ mi dalo kvalitní přípravu na VŠB, kde jsme jako absolventi technického oboru měli velkou výhodu oproti našim konkurentům z jiných škol. Po ukončení studia na VŠB jsem se programování již nevěnoval, začal jsem se živit jako střihač a následně režisér v České televizi. Zpětně můžu zhodnotit, že mi 4 roky na Kratochvilce pomohly získat nejen dostatek vědomostí, ale pěknou dávku sebevědomí dále do života.
Jakub Želízko
jednatel ve společnosti GrapeNet s.r.o.
SPŠei Ostrava pro mě byla dobrým základem jak v přípravě ke studiu na vysoké škole, tak i v pracovním životě. K oboru, ve kterém dnes působím jsem se dostal už při studiích na SPŠei. Ve třetím ročníku jsem absolvoval dvou týdenní praxi, která byla zaměřena na validace ve farmaceutickém odvětví. V této oblasti jsem dále pokračoval i při studiu na vysoké škole a po čase založil vlastní společnost. I přesto, že propojení elektro průmyslovky a farmacie bylo na první pohled mizivé, těžím z nabytých znalostí na této škole do dnes a zdejší studium mohu jen doporučit. Ne každý má při výběru střední školy jasnou představu, co by chtěl v životě dělat. Ani já jsem ji tenkrát neměl. Důležité ale je nějak začít a věci okolo se postupně zformují. Taková je moje zkušenost. A z mého pohledu je SPŠei Ostrava vhodný odrazový můstek. Škola drží krok s dobou a poskytuje velmi kvalitní vzdělání a solidní základ, na kterém se dá stavět. To už je ale osobní zodpovědnost každého studenta.