Statutární město Ostrava

Škola je příjemcem dotace v rámci výzvy Statutárního města Ostravy.

 

Název projektu: TVORBA STUDENTŮ NA SPŠEI OSTRAVA
Žadatel: Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava, příspěvková organizace
Poskytovatel dotace: Magistrát města Ostravy
Oblast podpory: Oblast školství - program
Název výzvy: Program na podporu rozvoje kvality školství z rozpočtu statutárního města Ostravy na rok 2024
Rok čerpání: 2024
Přidělená částka: 40.000,- Kč

 

Logo města Ostravy

 

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

 

Ostrava očima studentů SPŠEI

Fotografie: Jan Bohoněk, Vojtěch Šenk, Ondřej Šindelka

Text: David Moškoř

Ostrava je kraj razovity

Ostrava, třetí největší město České republiky co do populace i rozlohy, je proslulá svou specifickou atmosférou a silnou identitou. Označení „kraj razovity“ se k ní pojí už od nepaměti, jednak symbolizuje ikonický ostravský dialekt, jednak vyjadřuje její jedinečný svérázný charakter.

Jedním z nejpůsobivějších, zároveň i nejznámějších rysů Ostravy je její dělnická minulost. Město vyrostlo na těžbě uhlí a hutnictví a tato průmyslová éra zanechala hluboké stopy na její tváři. Kdysi šedé a zakouřené ulice se však v posledních letech proměnily v moderní a dynamické centrum s pulzujícím životem a obdivuhodnou architekturou. Mnoho lidí stále Ostravu spojuje s její průmyslovou minulostí, je třeba si však uvědomit, že město skrývá i svou druhou tvář. Ostrava se totiž pyšní řadou krás a skrytých pokladů. Genius loci tohoto kraje tkví v jeho kontrastech. Vedle moderních staveb a rušných ulic se tu nacházejí klidné parky, malebné uličky a historické památky. Jednou z takových dominant Ostravy je např. Nová radnice na Prokešově náměstí. Z vrchu přes osmdesát metrů vysoké stavby se lze kochat po blízkém okolí i dalekých horách.

Jednou z mých oblíbených atrakcí ve velkoměstě je oblast Dolních Vítkovic. Kromě různých akcí a koncertů, které pravidelně prostorný areál využívají, se zde nachází i Velký svět techniky a Malý svět techniky. Jedná se o interaktivní muzea, která zábavnou a poučnou formou přibližují různé vynálezy a svět vědy. V expozicích naleznete vše od parních strojů a lokomotiv až po robotiku a virtuální realitu.

Ostrava je zkrátka město, které se nedá srovnat s žádným jiným. Je to vskutku „kraj razovity“, jenž neustále posouvá své hranice. Všem, kteří tak ještě neučinili, doporučuji odložit všechny své předsudky stranou a poznat krásu Ostravy na vlastní oči.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

https://www.ostrava.cz/cs

 

Umělecká tvorba studentek a studentů SPŠEI Ostrava

Naše škola je orientovaná na technické a IT předměty, a právě proto se snažíme přiblížit studentům český jazyk a literaturu a rozvíjet čtenářskou a mediální gramotnost i jinou formou než běžným způsobem v rámci výuky školních předmětů. Motivujeme žáky, ať získají k uměleckým literárním textům vztah. Rozvoj čtenářské gramotnosti je propojen s jinými druhy umění, zejména s fotografováním. Studenti svou tvorbu prezentují prostřednictvím sociálních médií a na školním webu.

Estetické aktivity studentů mají dlouhodobý charakter, studenti tvoří v průběhu celého roku. Máme nadané studenty fotografy, kteří k povídce nebo básni svých spolužáků vytvoří fotografie. Jedná se o fotografie přírody, městské civilizace, ale také o portréty: Objektem fotografického zájmu jsou naše studentky a studenti, kteří se stávají modelkami a modely. Studentům fotografům Vojtěchovi Šenkovi, Ondřeji Šindelkovi a Janu Bohoňkovi se daří zachytit osobitou krásu a půvab mládí svých spolužaček. Fotografiemi je ilustrována jednak literární básnická tvorba (Ondřej Nitra, Štěpán Stloukal, Daniel Dlugoš, Matěj Stanovský, Josef Škarda aj.), jednak prozaická tvorba zejména našich maturantů. Modelkami na portrétních fotografiích byly např. Nikol Hrabovská a Eliška Sedláčková. Studenti fotografové se nezaměřují jen na uměleckou, ale také na dokumentární fotografii: např. fotodokumentace vernisáží s hudebním programem v galerii Kratochvíle. Postupně se začínají profilovat i další šikovní studenti, kteří se od zkušenějších spolužáků učí (Sebastian Bernatík aj.).

Cyklus Ostrava očima studentů SPŠEI zahrnuje studentské texty Ostrava je kraj razovity (David Moškoř), Moje školní léta na Kratochvilce (Ondřej Merta), Ostrava – můj domov (David Balus), Kratochvilka – kvalitní škola v Ostravě (David Moškoř), Procházka Ostravou (Ondřej Kučera) aj. Ke všem článkům vyfotili studenti Vojtěch Šenk, Ondřej Šindelka a Jan Bohoněk známá místa Ostravy, historické a moderní budovy i méně známá zákoutí našeho města, o kterých se v textech jejich spolužáků pojednává. Jedná se např. o fotografie Nové radnice, Krajského úřadu a naší školy.

Za svou tvůrčí činnost byli naši studenti oceněni. Odměnami byly knihy „Alchymista“ od P. Coelho, „Mnich, který prodal své ferrari“ od R. S. Sharmy a fotografické potřeby. Velké poděkování patří Magistrátu města Ostravy za dary v rámci projektu Tvorba studentů na SPŠEI Ostrava.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

https://www.ostrava.cz/cs

 

Ostrava očima studentů SPŠEI

Foto: Vojtěch Šenk, Jan Bohoněk, Ondřej Šindelka

Text: David Balus

Ostrava – můj domov

Město Ostrava, nacházející se v Moravskoslezském kraji, patří v České republice mezi největší města hned po Praze a Brnu. V tomto městě žije okolo 300 000 obyvatel. Já a moje rodina mezi obyvatele patříme, proto následující řádky budu věnovat tématu, které je mi blízké a kde mohu sdělit své poznatky a zkušenosti o tom, jak „se žije tady na severu“, jak zpívá náš známý ostravský zpěvák. Kdybych měl v této písničce pokračovat, tak následuje: „Větry fučí ze všech směrů... Furt dva metry od maléru. Tak se žije tu u nás.“ Je znát ze všech písní, že Jarek Nohavica má Ostravu i její drsnou tvář rád.

Ostrava už dávno není velké, špinavé a znečištěné město. Smog a špína z průmyslových továren tu byly. Továrny, které jsou tak ikonické pro tohle město, už dávno nejsou v provozu. Ostrava zažila velkou změnu. Dnes patří mezi nejzelenější města v republice. Máme tu mnoho parků, sadů, lesů, které nalezneme uprostřed města, i v jeho okolí. Před budovami úřadů (Krajský úřad, Nová radnice aj.) nalezneme zeleň i květiny. Zlepšení ovzduší je rok co rok nepopsatelně lepší.

Jaký je kulturní a společenský život? Ostrava je hrdým příkladem obou těchto prvků… Určitě všichni alespoň slyšeli o festivalu Colours of Ostrava, o divadlech (Antonína Dvořáka aj.) a o Slezskoostravském hradu. A co běžný život občana? Stejný jako všude jinde. Já osobně jsem spokojený se vším, co město nadále dělá pro kulturní, společenský rozvoj i pro přírodu. Žije se mi tu skvěle a za nic bych tohle město – můj domov, nevyměnil.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

https://www.ostrava.cz/cs

 

 

Kratochvilka - kvalitní škola v Ostravě

Text: David Moškoř

Foto: Vojtěch Šenk

Výběr střední školy je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě mladého člověka. Pokud člověk hledá školu, která mu poskytne kvalitní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, otevře dveře do světa moderních technologií a připraví jej na úspěšnou kariéru, pak je dle mě Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky v Ostravě, přezdívána Kratochvilka dle ulice, na které se nachází, tou pravou volbou.

Naše škola nabízí studentům jedinečnou kombinaci teoretických znalostí a praktických dovedností. Díky modernímu vybavení a zkušeným pedagogům se studenti seznámí s nejnovějšími trendy v oblasti elektrotechniky a informatiky. Velký důraz je kladen na praktickou výuku, která probíhá v dobře vybavených počítačových a síťových laboratořích a dílnách.

Jednou z velkých předností naší školy jsou partnerství s řadou významných firem v IT odvětví, mezi které např. patří Tieto, Seyfor a další. Díky tomu mají studenti možnost ve druhém a třetím ročníku absolvovat dvoutýdenní praxi, kde získají cenné zkušenosti a kontakty pro svou budoucí kariéru. Spolupráce s těmito firmami také zajišťuje, že výuka na naší škole drží krok s nejnovějšími technologiemi a požadavky trhu práce.

Škola myslí i na volnočasové aktivity studentů. Velkou chloubou je moderní e-sport učebna vybavená vysoce výkonnými počítači. Zde se studenti mohou nejen odreagovat při hraní počítačových her, ale také se naučit, jak tyto hry vytvářet. Vývoj počítačových her je jedním z rychle rostoucích odvětví a znalosti získané v naší e-sport učebně mohou studentům otevřít dveře do tohoto perspektivního oboru.

Když se nyní, jako čerstvý maturant, ohlížím zpět, jsem nesmírně vděčný za roky strávené na Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky v Ostravě. Tato škola mi dala pevné základy v oboru, který mě baví a kterému se chci věnovat i v budoucnu. Za skoro čtyři roky jsem prožil spoustu krásných zážitků. Na prestižní školu, naši Kratochvilku, budu vždy rád vzpomínat.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

https://www.ostrava.cz/cs

 

Tvorba studentů SPŠEI Ostrava

Foto: Ing. Jan Patschka, Jan Bohoněk

Zpracovala: Mgr. Lenka Drahošová

Vernisáž POETICKÁ KRATOCHVILKA

Dne 25. 9. 2024 se v galerii Kratochvíle uskutečnila vernisáž s hudebním a literárním programem „Poetická Kratochvilka“. Vernisáží byla otevřena výstava literárních textů a fotografií.  Na Kratochvilce máme talentované studenty fotografy J. Bohoňka, O. Šindelku a absolventa V. Šenka, kteří k textům svých literárně nadaných spolužáků vytvořili fotografie.

Centrem zájmu byly objekty, které vnímali studenti fotografové a básníci jako krásné a poetické - Ostrava, Kratochvilka, rozkvetlá příroda a v neposlední řadě dívky. Fotografiemi byla ilustrovaná jednak literární básnická tvorba, jednak prozaická tvorba; např. Nekonečno, Verše, Čas, Květy lásky, Dadaistická báseň, Naděje, Příběh na valentýnské téma, Sonetové variace.

Hudebně i literárně nadaný Peter Hrmel byl skvělým moderátorem akce. V úvodu hovořili o své tvorbě naši fotografové, nejdříve Jan Bohoněk: “Jsem studentem 3. ročníku oboru Informační technologie a od 1. ročníku jsem školním fotografem. Fotím již osm let, zaměřuji se převážně na přírodu a na dopravu silniční i železniční. Když se naskytne příležitost, fotím i portréty. Nyní používám fotoaparát Nikon D7500 se dvěma objektivy,  první je klasický, druhý využívám na fotografování portrétu.” Dále se o své zkušenosti podělil Ondřej Šindelka: “Studuji 3. ročník a také fotografuji školní akce již od 1. ročníku. Zaměřuji se především na přírodu, portréty a na sportovních události, hlavně florbalu, který aktivně hraji. Fotím bezzrcadlovkou Canon EOS R, výbavu často měním, rád zkouším nové typy fotoaparátu. V galerii jsou vystaveny mé fotografie Kratochvilky, města Ostravy, dále fotky spolužaček a spolužáků nebo hodin literatury.

Poté studenti prezentovali literární texty: Daniel Wojtyla recitoval zamilované “Verše” M. Stanovského opěvující krásu dívky a  Peter Hrmel četl úvahu “Ostrava je kraj razovity” D. Moškoře. Studenti si připravili také pestré hudební vystoupení.  Poslechli jsme si slavné melodie skupiny ABBA (The Winner Takes It All) v podání kytaristy Adama Kulhánka. Zasnili jsme se u Chopina (Nocturne Op. 9 No. 2.), kterého vybral Filip Hurník a také jsme slyšeli kousek jazzíku (Fly Me to the Moon - F. Sinatra) saxofonisty Petera Hrmela.

Ředitel školy, Ing. Zbyněk Pospěch, pochválil studenty za jejich aktivity: “Jsme vnímáni jako škola výslovně technická, jako homo technicus a tady vzniká poezie, próza, umělecká fotografie.  Je to tvorba našich žáků, kteří kromě toho, že počítají volty a ampéry, sčítají a odčítají v binární soustavě, dokážou být také kreativní.” Dále pan ředitel studenty ocenil takto: “Jste v období, které je velmi citlivé, protože období dospívání je i obdobím, kdy vstupujete do nové životní etapy. Je vidět, že jste se ve své tvůrčí činnosti inspirovali  láskou, přírodou, někteří také muzicírujete: Nežijete pouze technickou oblastí, snažíte se posouvat dál a rozvíjet se a tím se stává váš duchovní život bohatší. Užijte si to tady! Já se jen divím, co všechno naši žáci dokážou.”

Za svou tvorbu byli studenti odměněni věcnými cenami. Realizací vernisáže Poetická Kratochvilka jsme rozvíjeli čtenářskou a mediální gramotnost žáků. Výsledek spolupráce pedagogů a studentů je prezentován na sociálních sítích a na školním webu. Návštěvníci - učitelé, studenti a rodiče - byli po kulturním programu pozvaní k prohlídce vystavených děl a k občerstvení, na které přispěla Rada rodičů.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

https://www.ostrava.cz/cs

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava, příspěvková organizace

Kratochvílova 1490/7

702 00 Ostrava - Moravská Ostrava

IČ: 00 602 132

E-mail: spsei@po-msk.cz

Telefon: 596 118 465

ID datové schránky: 89uxrcv


Uložit
Nastavení cookies
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Pokud zakážete použití cookies, naše webové stránky nemusí fungova správně.
Přijmout vše
Odmítnout
Více informací
Analytické
Google Analytics
Přijmout
Odmítnout