Projekt číslo: | 2020-1-CZ01-KA101-077511 |
Název projektu: | CLIL/ICT/INKLUZE ve výuce a stínování (SPŠei Ostrava) |
Typ mobility: | Erasmus+ školní vzdělávání Klíčová akce 1 - Projekty mobility osob |
Název kurzu: | Intensive General English |
Datum konání mobility: | 26. 7. - 30. 7. 2021 |
Vysílající organizace: | Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Kratochvílova 7, Ostrava, Česká republika |
Vzdělávací organizace: | Atlantic Language School, Galway, Ireland |
Místo konání mobility: | Galway, Irsko |
Mobilitu jsem zahájil v sobotu brzy ráno odletem z Katovic do Dublinu. Let proběhl hladce, přistání v Dublinu bylo bez zpoždění. Do Galway jsem měl koupenou jízdenku na pozdější čas, ale podařilo se mi stihnout dřívější spoj. Cesta trvala cca 3 hodiny – nejprve průjezd městem a poté po dálnici. Po příjezdu do Galway jsem se trošku zorientoval ve městě, koupil si týdenní jízdenku na MHD a vydal se na místo ubytování – u irské rodiny. Ubytován jsem byl v malém pokojíčku s postelí a skříní s vlastím sociálním zařízením.
V neděli jsem měl volný den, takže jsem se vypravil na výlet na Moherské útesy. Cesta po WildAtlanticroad (pobřeží Atlantického oceánu) byla úchvatná, příroda je zde nádherná. Řidič autobusu nám i na některých místech zastavil, abychom si mohli udělat fotky. Z autobusu jsem vystoupil v Doolinu, odkud jsem se podél útesů vydal do návštěvnického centra CliffsofMoher, kde nás autobus zase vyzvedl. Procházka trvala téměř 4 hodiny a celá trasa měla přes 13 km. Pobřeží je zde nádherné, počasí bylo také výborné (možná až trošku moc vedro).
V pondělí začátek jazykového kurzu. Kurz byl rozdělen na dvě části. V dopoledním bloku byla skupina cca 11 – 12 studentů, některé úkoly jsme řešili ve dvojicích nebo ve trojicích. Odpolední blok byl věnován konverzaci, kdy ve skupině jsme byli pouze 3 a lektorka. V dopolední části byli ostatní studenti z Německa, Itálie (největší zastoupení), Španělska, Turecka. V odpolední části byly mými spolužačkami 2 Španělky.
Pondělí – v dopolední části jsme procvičovali výslovnost, hráli hru „jméno, město..“ (s úpravou). Na odpolední blok dorazila pouze jedna ze Španělek, druhá nevěděla, kam má jít. V tomto bloku jsme se stručně představili. Po skončení výuky proběhla komentovaná procházka městem. Během ní bohužel začalo pršet, ale ke konci prohlídky už zase nepršelo. Po skončení prohlídky naše česká skupinka zašla na pivo s průvodcem p. Nolanem.
Úterý – v dopolední části procvičování frází týkajících se peněz – půjčování peněz, utrácení, spoření. Odpoledne „krátká“ prezentace na libovolné téma. Mým záměrem bylo říct ostatním, odkud jsem přijel, něco o ČR, Ostravě atd. Prezentace se nakonec zvrtla v asi hodinovou přednášku o všem možném – geografie, historie, kultura, jídlo v ČR, spotřeba piva atd. Po skončení školy procházka po pobřeží.
Středa – dopoledne nejprve opakování z úterka. Poté procvičování minulého času ve třetí formě (např. I havebeen). V odpolední části konverzace o zákazech nebo možnostech zákazu různých věcí v různých státech – např. kouření v restauracích, zákaz lovu na lišku ve Velké Británii, zákaz býčích zápasů ve Španělsku.
Čtvrtek – dopoledne procvičování minulé času – past simple a presentperfect. Odpoledne výlet do Athenry na zříceninu hradu a zbytky kláštera.
Pátek – dopoledne opakování učiva z celého týdne. Odpoledne v konverzační části prezentace obou španělských spolužaček o jejich zemi a městě, ze kterého přijeli. Na konci dne jsem obdržel certifikát o absolvování kurzu. Po skončení školy procházka městem.
V sobotu po skončení kurzu jsem měl ještě jeden volný den. Prošel jsem se po pobřeží v Galway.
V neděli ráno jsem opustil ubytování a vydal se poslední procházkou městem Galway na autobus na letiště do Dublinu. Zde jsem se setkal s kolegy z Dublinské skupiny. Po společném posezení jsem se s nimi zase rozdělil, protože oni letěli do Prahy, zatímco já do Katovic.
Mobilita byla velmi vydařená. Setkal jsem se se spoustou zajímavých lidí, byl přinucen komunikovat většinu času v angličtině a prožil jsem spoustu zajímavých zážitků. Porozumění irské angličtině bylo někdy sice hodně náročné, ale většinou se dařilo.