Vernisáž a přednáška Pavla Szabo

cDne 9. 5. 2019 se uskutečnila vernisáž fotografií Asie Pavla Szabo, absolventa naší školy. Pavel Szabo je nadaný fotograf, vynikající kytarista, odvážný dobrodruh a digitální nomád. Pojem digitální nomádství je zdánlivě nesourodé slovní spojení - na principu metafory vytvořené. O tomto fenoménu 21. století - a nejen o něm - Pavel na vernisáži podrobně hovořil.

V úvodu akce zahrál na sitár, což je starý hindustánský nástroj, na nějž se Pavel učil hrát u mistra Deobrat Mishra během svého pobytu v Indii. Jedná se o strunný nástroj vytvořený z tykve, který si Pavel nechal vyrobit na míru. Hra na sitár neznamená hraní přesně podle notového záznamu s nutností hrát precizně a organizovaně podle not daného skladatele. Melodie se s obměnami cyklí, hraná skladba je pokaždé jiná a velmi často přesahuje hodinu. V množství harmonie a hudebních linek by se mohl člověk uspěchaného západního světa ztrácet, protože je zvyklý na krátké pětiminutové písničky. Pokud se však správně naladí a chaos v melodii přijme, hudba je pak zdrojem příjemné relaxace.

Na  zrelaxované  návštěvníky  čekal  hlavní  bod programu:  hodinová  přednáška s  prezentací  na téma  Digitální nomádství – práce  on-line, nezávislost a svoboda. Pavel Szabo podniká jako freelancer na volné noze. Je to webový specialista či programátor webu na míru. Svou práci uzpůsobil tak, aby ji mohl vykonávat odkudkoliv. Nemusí docházet do žádné kanceláře. Většinou potřebuje jen notebook a připojení na internet. Miluje cestování a rád objevuje cokoli nového. Během svých cest pracuje přímo z konkrétních destinací. Cestování rozšiřuje perspektivu. Kdo však takto podniká na volné noze a cestuje jako digitální nomád, dostává se přirozeně do komplikované situace: někteří klienti pak totiž srovnávají, pozastavují se nad tím, že sami jsou doma v zaměstnání a platí svému programátorovi, kterého stále vidí na Facebooku v kraťasech na prosluněné pláži. Pavel procestoval velkou část Asie, navštívil ostrovy s kouzelnými plážemi v Thajsku, žil v zemi nesoucí dědictví mocné říše Khmérů - v Kambodži, obdivoval sopky na ostrově Jáva, poznával Vietnam a s nejsrdečnějšími lidmi se potkal na - v dnešní době velmi populárním a vyhledávaném ostrově – Bali.

Těžiště Pavlovy přednášky však netvořily zážitky a zeměpisné poznatky z cest, Pavel se snažil přiblížit svou životní filosofii, důraz kladl na profesi programátora a webového specialisty. Vzpomínal na středoškolská léta a hovořil o tom, jaké základy mu dala škola. Forma přednášky nebyla monologická, výkladová, ale kladl návštěvníkům otázky, navazoval kontakt s posluchači a po přednášce následovaly dotazy studentů, kantorů i návštěvníků zvenčí. Vysvětloval klady a zápory svého zaměstnání, upozorňoval na různá úskalí, která na studenty programátory mohou čekat. Povídal o novinkách v oboru z praktického hlediska, o nutnosti držet krok s nejnovějšími trendy, neustále se vzdělávat na přednáškách a sledovat, co je v oboru nového. Několik studentů Pavla oslovilo ohledně případné spolupráce a možnosti vytvoření kontaktů v oblasti tvorby webů.

Po přednášce zahrála studentka druhého ročníku naší školy, výborná klavíristka Jana Vodičková, skladbu Annie´s song od Johna Vernera. Melodie klavírních tónů zpříjemnila návštěvníkům prohlídku vystavovaných fotografií na závěr akce. Idea a koncepce výstavy fotografií byla velmi moderní a neotřelá, vycházející z populárních trendů dnešní doby – ve stylu Instagramu. Pavel se věnuje fotografování od chlapeckých let. Již během svého studia na naší škole uspořádal v galerii Kratochvíle dvě samostatné výstavy fotografií. Fotografování je stále jeho velkou vášní a navíc také píše svůj vlastní blog: digitramp.cz.

Výstava fotografií potrvá v galerii Kratochvíle do 30. 9. 2019

Organizace: Mária Sčasná, Mgr. Lenka Drahošová

Kde nás najdete

Kontakt

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky

Kratochvílova 7/1490,
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava

  596 118 465, 596 118 466, 596 127 364
(s možností volby)

spsei@po-msk.cz

Další kontakty

Vyhledat...