JE Dukovany a PVE Dalešice 2020

exkurze dukovany 202023. 1. 2020 žáci tříd E3A, E3B, zaměření Elektroenergetika, absolvovali exkurzi v JE Dukovany a PVE Dalešice.

Exkurze započala v informačním centru JE Dukovany předáním základních organizačních pokynů a promítnutím krátkého instruktážního filmu o JE Dukovany popisujícím její základní funkci a vysvětlující jadernou reakci probíhající v aktivní zóně jaderného reaktoru a funkci jednotlivých součástí reaktoru a následně celého primárního, sekundárního i terciárního okruhu JE.

Následně byli studenti rozdělení do dvou skupin, přičemž:

  • první skupina následovala průvodkyni skrze bezpečnostní kontroly na prohlídku strojovny elektrárny, ve které mohli spatřit technologii sekundárního okruhu – potrubní rozvody páry a kondenzátu, předehřev napájecí vody, turbíny spojené s generátory, kondenzátory a na zapouzdřených vývodech z generátoru i generátorové vypínače.
  • druhá skupina absolvovala výklad nad modely jednotlivých částí, zejména primárního okruhu, a dozvěděla se základní parametry a informace o konstrukci reaktoru, těžbě a složení paliva, jeho skladování a o možnostech jeho dalšího využití.

Následovala prohlídka cvičného trenažeru dozorny JE, kde se skupiny krátce setkaly a vyměnily si prohlídkové trasy.

Po skončení 1. části exkurze JE Dukovany následoval přesun k vodní elektrárně Dalešice.

V Dalešicích si mohli studenti prohlédnout původní, demontované oběžné kolo Francisovy turbíny a po zhlédnutí krátkého filmu o stavbě a provozu hráze, přehrady a technologie elektrárny v infocentru PVE Dalešice, následovala prohlídka strojovny a štoly přivaděčů a komory jedné z turbín. Prohlídka byla zpestřena tím, že během ní došlo ke spuštění třetí (z celkově čtyř) turbíny a studenti mohli vidět pohyb servo-pohonů rychlouzávěru turbíny a vnímat změny hluku a chvění během spuštění a následně i během odstávky stroje.

Ostrava 26. 1. 2020, Ing. Petr Poloch

Kde nás najdete

Kontakt

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky

Kratochvílova 7/1490,
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava

  596 118 465, 596 118 466, 596 127 364
(s možností volby)

spsei@po-msk.cz

Další kontakty

Vyhledat...