Jaderná maturita Dukovany 2018

Ve dnech 6.6. až 8.6. proběhla v Jaderné elektrárně Dukovany Jaderná maturita 2018, které se zúčastnilo 32 žáků z celé republiky. Naši školu zde zastupovali žáci třídy E3A: já - Šimon Roubal a Radim Fedič.

Na Jadernou maturitu jsme vyrazili o den dříve, a to rychlíkem do Brna a poté do Třebíče. Cesta trvala něco přes 2 hodiny a po příjezdu nás čekala cesta na internát SPŠ Třebíč kde jsme byli ubytováni.

Na program začínající v 8 hodin jsme jezdili podnikovou autobusovou dopravou.

První den začínal návštěvou informačního centra, kde jsme shlédli krátký film a prohlídli si model elektrárny, následovaly přednášky o primárním a sekundárním okruhu jaderné elektrárny, návštěva krytu a ukázka havarijní připravenosti a poté již následovala dlouho očekávána návštěva strojovny. Po vstupu přes bezpečnostní kontrolu a průchodu elektrárnou se nás ujal Pan Kratochvíl, který zastával funkci operátora JE. Nahlédli jsme i do vnitřku turbíny o výkonu 250MW.

Druhý den následovali další přednášky, a to o teorii jaderných reaktorů, radiační ochraně a velice zábavná přednáška o elektrické části JE. Po obědě následovala návštěva trenažéru blokové dozorny, kde jsme po instruktáži dostali za úkol zapříčinit nouzové zasunutí regulačních tyčí bez použití nouzového tlačítka pro odstavení reaktoru. Následoval přesun autobusem na Vodní elektrárnu Dalešice. Jedná se o přečerpávací VE sestávající z nádrží Dalešice a Mohelno na řece Jihlavě. Prohlídka byla opravdu podrobná a zajímavá.

Třetí den započal znalostním testem o 20 otázkách a očekávanou přednáškou paní Dany Drábové, předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost. Následovalo vyhodnocení testu, ze kterého jsem z 32 účastníků skončil na 3. místě. Došlo na předání diplomů, cen a závěrečné focení s paní Drábovou.

Šimon Roubal, E3A

Kde nás najdete

Kontakt

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky

Kratochvílova 7/1490,
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava

  596 118 465, 596 118 466, 596 127 364
(s možností volby)

spsei@po-msk.cz

Další kontakty

Vyhledat...