Robotiáda 2017

robotiada 1Dne 10. 2. 2017 jsem se se skupinou studentů 3. ročníku oboru Informační technologie Lukášem Novotným, Janem Pelíškem, Vojtěchem Vavrečkou a Janem Zemánkem vypravila na soutěž Robotiáda ve VIDA! Science centru v areálu brněnského výstaviště pořádanou Jihočeským centrem pro mezinárodní mobilitu, z.s.p.o. Soutěže se zúčastnilo kolem 300 žáků a studentů z České a Slovenské republiky. Vzhledem ke studijnímu oboru a „ostravštině“ si kluci zvolili název „Bo-Ajty“.

Studenti si sestrojili tři roboty ze stavebnic Lego Mindstorms s kostkami NXT a naprogramovali podle požadovaných pravidel soutěží, čímž využili nejen své konstrukční znalosti a zkušenosti, ale také znalosti z výuky programování a praxe. Přihlásili se k soutěžím čára,  sprint a dálkový medvěd.

V soutěži čára jsme měli tři rozjížďky. K první rozjížďce jsme nastupovali společně s týmem Matičního gymnázia Ostrava jako první týmy SŠ. Hned tato rozjížďka byla pro nás úspěšná a vynesla nám krásné 2. místo z 21 týmů, které se soutěže účastnili v kategorii SŠ.

Soutěž ve sprintu robotů byla pro všechny týmy velmi náročná, ze 47 týmu na startu bylo nakonec hodnoceno jen 18. Ostatním týmům se nepodařilo roboty udržet v koridoru 80 cm v délce 12 m. I našemu týmu zatrnulo v první rozjížďce, jelikož si náš robot postavil hlavu a v polovině trati se místo do brány vydal fandícím členům týmu. V době před druhou rozjížďkou mu proto kluci nedali vydechnout a trénovali přímou jízdu. Naštěstí druhá rozjížďka se povedla. Dlouho jsme se drželi na medailových pozicích. Ale zbyla na nás pouze „bramborová medaile“ 4.místo.

Poslední soutěž byla v ovládání Dálkového medvěda mobilem (tabletem, joystikem, ovládacím pultem) pomocí technologie Bluetooth. Během dvou minut jsme stihli dvě rozjížďky, které nás posunuly do čtvrtfinále. Bohužel náš robot neustál souboj s medvědem a ve třetí rozjížďce boj prohrál. Z 16 týmů jsme skončili na hezkém 7. místě.

Byla to naše první velká soutěž, kde se studenti mohli předvést a  v tak velké konkurenci se neztratili a úspěšně reprezentovali naši školu SPŠ elektrotechniky a informatiky Ostrava.

Ing. Renáta Revendová

Kde nás najdete

Kontakt

Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky

Kratochvílova 7/1490,
702 00 Ostrava - Moravská Ostrava

596 118 465, 596 118 466, 596 127 364
(s možností volby)

info@spseiostrava.cz

Další kontakty

Vyhledat...